רבעון שלישיכדאי שתגנו היטב על המכשירים הניידים המשוכללים שלכם: דו"ח האבולוציה של איומי האינטרנט לרבעון השלישי של מעבדת קספרסקי המתעד את אירועי אבטחת המידע המרכזיים ברבעון שעבר, שופך אור על הגידול באיומי מובייל, הניסיון לגנוב כסף מחשבונות בנק מקוונים ומתקפות הסייבר הממוקדות,  שאירעו בפרק זמן זה. הד"וח הופק בעזרת נתונים מרשת האבטחה של מעבדת קספרסקי (KSN). 

איומים ניידים

משלוח מודעות למשתמשים נותר השיטה המרכזית ליצירת הכנסות מאיומים ניידים. במהלך הרבעון, איתרה מעבדת קספרסקי מספר גדל של תוכנות המשתמשות בפרסום בדרך זו. הן בדרך כלל פורצות את מערכת ההפעלה  של מכשיר הקורבן ומשתמשות בהרשאות של משתמש-על. בכך הן הופכות את הלחימה בהן לקשה בהרבה. ברבעון השלישי של 2015, טרויאנים אלה היוו יותר מחצי מהקוד הזדוני הפופולארי לניידים.

התקפות פיננסיות מבוססות רשת

ברבעון השלישי, 2015, הותקפו משתמשים באוסטריה על ידי טרויאנים לבנקאות יותר מאשר בכל אזור אחר – 5% מכל משתמשי מעבדת קספרסקי באוסטריה עמדו בפני איום זה במהלך הרבעון. סינגפור, המובילה של הרבעון הקודם, עברה למקום השני (4.2%) ו- 3% מהמשתמשים בטורקיה היו תחת איום.

ברוב 10 המדינות המובילות בדירוג יש מספר משמעותי של משתמשים בבנקאות מקוונת, המושכים את עברייני הסייבר. מתוך הקוד הזדוני המשמש לתקיפה של חשבונות בנק מקוונים, הטרויאני Downloader.Win32.Ipdatre היה הבולט ביותר, כשהוא אחראי ל- 63.1% מהמתקפות שניסו לגנוב פרטי תשלומים של משתמשים.

מתקפות סייבר ממוקדות

ברבעון השלישי חקר צוות המחקר והניתוח של מעבדת קספרסקי (GReAT) מספר קמפיינים מתוחכמים לריגול סייבר. בין אלה נחקרו פעילות קבוצת Turla group, אשר עשתה שימוש בתקשורת לוויינים לניהול תעבורת  שרתי הפיקוד והשליטה שלה באופן נסתר, פעילות הריגול של Darkhotel APT, אשר חדרה לרשתות Wi-Fi בבתי מלון כדי להחדיר פרצת דלת אחורית על מחשבי מטרות, ופעילות Blue Termite APT, המתמקדת בגניבת מידע מארגונים ביפן. מעבדת קספרסקי גם פעלה בשיתוף יחידת הפשעים המקוונים של הולנד ו- Panda Security, בחקירת מתקפות הכופר CoinVault, שכתוצאה ממנה נעצרו שני חשודים.

"אופק האיומים הגלובלי ממשיך להתפתח בקצב מהיר. תוכנות זדוניות לניידים נמצאות בצמיחה, ובמדינות בהן בנקאות מקוונת היא פופלארית אנשים נמצאים בסיכון ניכר מצד טרויאנים המחפשים לפגוע בהם. עם 5.6 מיליון מקרים של ניסיונות גניבה מחשבונות בנק מקוונים, וכשעברייני סייבר ממשיכים לפתח מתקפות מתוחכמות, השימוש במוצרי אבטחת סייבר באיכות גבוהה מעולם לא היה חשוב יותר. חיוני כי כל מי שמשתמש באינטרנט – אנשים פרטיים וארגונים – יגנו על עצמם מפני איומים אלה", אמר דיוויד אם, חוקר אבטחה ראשי בצוות המחקר והניתוח הגלובלי של מעבדת קספרסקי.

הרבעון השלישי במספרים: