Connect with us

ילדים ברשת

האם ילדך סובל מבריונות רשת? 5 דגלים אדומים

פורסם

ב-

bullying-959433_640המאמר מאת ESET, מפתחת פתרונות הגנה מפני ווירוסים, מתקפות מקוונות, גניבת זהויות, הגנה על תשלומים ברשת, הצפנת מידע עסקי, הקשחת תהליכי התחברות לרשת ועוד.

חופשת הקיץ נמצאת ממש מעבר לפינה ורוב הילדים מצפים בשקיקה להפסקה הארוכה משיעורי הבית ומשעות הקימה המוקדמות. חלקם, עם זאת, ייהנו להתרחק מבית הספר מסיבות פחות נעימות – הימנעות מפגישה עם בריונים שמציקים להם באופן לא מקוון או מקוון ברשתות החברתיות.
למרבה הצער, לא כל הורה יכול להבחין בין הקשיים הרגילים של המתבגרים לבין הדגלים האדומים והמטרידים. ב-17 ביוני נערך בעולם יום "מפסיקים את בריונות הרשת" וחברת אבטחת המידע ESET הכינה רשימה של אינדיקטורים שיכולים לסייע להורים לזהות האם צאצאיהם הצעירים הם קורבן לבריונות רשת.
1. תשובות קצרות ומצבי רוח לא יציבים
התנדנדות במצבי רוח אינה מעידה בהכרח שהילד מוטרד על ידי מישהו. עם זאת, אם מתלוות לכך תגובות מתוחות ועצבניות לשאלות נפוצות, במיוחד אחרי שהילד בילה בעולם הווירטואלי בטלפון או במחשב, זה הזמן לברר האם קיימת איזושהי בעיה.
הורים אינם צריכים לקבל בסיפוק תשובות כמו "טוב" ו"בסדר", כי הן לרוב לא מעידות שהכול באמת טוב ובסדר. לפעמים צריך לחפור עמוק יותר בשאלות כדי לגלות איך הילד באמת מרגיש לגבי החוויות שלו באינטרנט. צריך להיזהר מאוד עם תשובות קצרות ונמרצות – הן דגל אדום למקרים רבים של בריונות ברשת.

2. מחיקת חשבון ברשת חברתית
אם הילד פתאום עוזב וסוגר חשבון ברשת חברתית שהייתה אהובה עליו, כאן תתחילו לחשוד. בעידן שבו צעירים משקיעים זמן משמעותי כדי לבלות אונליין ולהראות נוכחות, מחיקת חשבונות עשויה להיות איתות שמשהו רציני קורה בחיי הילד. כלי בקרת הורים המותקן במכשיר של הילד יכול לתת להורה תמונה כללית באילו אפליקציות הילד מרבה להשתמש ואילו הוא מוחק פתאום.

3. התרחקות מחברים ובני משפחה
זה טבעי שבני נוער ינסו להיות עצמאיים יותר ויתרחקו מהוריהם כדי להקדיש זמן רב יותר לבניית רשת החברים שלהם. ועם זאת, אם הילד מרחיק את עצמו גם מבני נוער אחרים, מסתתר מהעולם החיצון בחדר ונמנע גם משימוש במדיה חברתית אפילו במכשיר הטלפון האישי, משהו אינו כשורה.

4. שינויים פיזיים דרמטיים
האם הילד פתאום ירד במשקל או איבד את התיאבון שלו? האם הוא סובל מבעיות שינה במהלך הלילה ונראה לחוץ בבוקר? זה עשוי להיות סימן להמון דברים אבל בשילוב עם הנקודות הקודמות יש סיכוי טוב שהוא סובל מבריונות רשת מקוונת או לא מקוונת.

5. מתיימר להיות חולה ולא לצאת מהמיטה
"אני לא מרגיש כל כך טוב", "הבטן שלי כואבת", "אני יכול לא ללכת לבית ספר היום?", "אני יכול לא ללכת למחנה קיץ או לקייטנה היום?". כמעט כל ילד משתמש בתירוצים האלו מעת לעת. זה יכול להיות מבחן שהילד לא התכונן אליו כמו שצריך או פשוט יום קשה בבית הספר. זה מקובל לנסות להימנע מגורם מצוקה מסוים. עם זאת, אם הילד מעמיד פנים שהוא חולה לעיתים קרובות מדיי, זה עשוי להסתיר משהו עמוק ובעייתי, כמו פחד מעימות בלתי נמנע עם הבריון.

Advertisement