Connect with us

מתקפות סייבר

צפוף במזרח: קבוצות ריגול סייבר מתחרות על אותן מטרות במזרח

פורסם

ב-

חוקרי קספרסקי זיהו כי פעילות Sofacy, ששינתה את המיקוד שלה למזרח הקרוב והרחוק, חופפת לזו של שחקני איום אחרים, כולל קבוצות Turla דוברת הרוסית ו-Danti דוברת הסינית. הממצא המעניין ביותר  הוא דלת אחורית של Sofacy שנמצאה על שרת שכבר נפרץ בעבר על ידי גורם האיום דובר האנגלית  Lamberts. השרת שייך לקונגלומרט צבא ותעופה בסין.

Sofacy היא קבוצת ריגול פעילה ורחבה מאוד שחוקרי קספרסקי עוקבים אחריה כבר מספר שנים. בפברואר, פרסמה מעבדת קספרסקי סקירה של פעילות Sofacy ב- 2017, אשר הציגה מעבר הדרגתי של הקבוצה ממיקוד במטרות הקשורות בנאט"ו אל עבר מטרות במזרח התיכון, מרכז אסיה ואף מזרחה מכך. Sofacy משתמשת בהתקפות פישינג ממוקד ולעיתים ב"בורות השקיה" כדי לגנוב נתונים, כולל הרשאות לחשבונות, תקשורת רגישה ומסמכים. היא גם חשודה בשתילת מטענים הרסניים אצל מטרות שונות.

הממצאים החדשים מראים כי Sofacy היא לא התוקף היחיד הפעיל באזורים אלה, ולעיתים הדבר מוביל למטרות חופפות בין שחקני האיום השונים. במקרה של Sofacy, החוקרים גילו מקרים בהם הקוד הזדוני שלה, Zebrocy, התחרה על גישה לקורבן אל מול ה-Mosquito Turla דובר הרוסית, ובמקרה אחר, הדלת האחורית שלה, SPLM, עמדה בתחרות אל מול התקפות מסורתיות מצד Turla ו-Danti דוברת הסינית. המטרות המשותפות כוללות ארגונים ממשלתיים וגופי טכנולוגיה, מדע וצבא ממרכז אסיה.

במקרים מסוימים נראה שהמטרות ספגו במקביל התקפות נפרדות מצד SPLM ו- Zebrocy. אך החפיפה המעניינת ביותר נרשמה בין Sofacy וגורם האיום דובר האנגלית שעומד מאחורי Lamberts. החיבור התגלה לאחר שהחוקרים זיהו נוכחות של Sofacy על שרת שמודיעין האיומים כבר זיהה בעבר ככזה שנפרץ על ידי הקוד הזדוני Grey Lambert. השרת שייך לקונגלומרט סיני המתכנן ומייצר טכנולוגיות תעופה והגנה אווירית.

עם זאת, בדוגמה זו, אפיק החדירה המקורי של SPLM נותר בלתי ידוע. הדבר מעלה מספר השערות, כולל האפשרות ש-Sofacy משתמשת בפירצה חדשה ועדיין לא מוכרת או בסוג של דלת אחורית חדשה, או ש- Sofacy הצליחה איכשהו לרתום את ערוצי התקשורת של Grey Lambert כדי לבצע הורדה של הקוד הזדוני שלה. המשמעות יכולה להיות אפילו שסממני הפריצה של Sofacy עלולים להיות הטעיה שהושתלה על ידי Lambert. החוקרים מאמינים כי התשובה הסבירה ביותר היא שסקריפט PowerShell חדש ובלתי מוכר, או אפליקציה לגיטימית המכילה פירצה, הם אלה שאפשרו הורדה והפעלה של קוד SPLM. המחקר נמשך.

Advertisement

"Sofacy נחשבת לעיתים לפרועה וחסרת מעצורים, אבל מנקודת המבט שלנו, הקבוצה יכולה להיות פרגמטית, זהירה וגמישה. הפעילות שלה במזרח לא זכתה לדיווח מספיק, אבל ברור שהם לא גורם האיום היחיד שמתעניין באזור או אפילו במטרות מסוימות. כשאופק האיומים הופך לצפוף ומורכב יותר, אנו עלולים להיתקל בדוגמאות נוספות למטרות חופפות – והדבר עלול להסביר מדוע גורמי איום רבים מבצעים סריקה של מערכות הקורבנות לגילוי פולשים אחרים לפני שהם מפעילים את המתקפות שלהם", אמר קורט באומגרטנר, חוקר אבטחה ראשי, מעבדת קספרסקי.

חוקרים גילו גם כי Sofacy שומרת על חלוקה ברורה בין כל אחד מהכלים המרכזיים שלה. כתיבת הקוד, הפיתוח והתקיפה מחולקים למחלקות של SPLM (המוכר גם כ-CHOPSTICK או Xagent), GAMEFISH ו- Zebrocy. SPLM נחשב ככלי המרכזי לשלב שני של מתקפות, בעוד Zebrocy משמש להתקפות בהיקפים גדולים. על פי החוקרים, בתחילת 2018, Sofacy תקף ארגונים מסחריים של הגנה אווירית בסין באמצעות SPLM, בעוד הקבוצה הפעילה את Zebrocy באופן נרחב יותר בארמניה, טורקיה, קזחסטן, טג'יקיסטן, אפגניסטן, מונגוליה, סין ויפן.