Connect with us

אבטחת מידע ארגונית

תוקפי סייבר המתחזים למשתמשים ארגוניים הם בין סיכוני האבטחה הגדולים ביותר

פורסם

ב-

אנדריי דולקין מנהל תחום חדשנות סייבר בסייבר ארקהסקר השנתי לאיומי סייבר מגלה: תוקפי סייבר שמנצלים לרעה חשבונות פריבילגיים ואדמיניסטרטיביים– חשבונות בעלי הרשאות גבוהות, המורשים לנהל ולתפעל את תשתית ה-IT של ארגונים – משקפים את הסיכון הגדול ביותר לאבטחת הארגון, כך על פי סקר חדש שערכה חברת סייבר ארק (NASDAQ: CYBR).

61% מהנשאלים בסקר, מציינים השתלטות על חשבון פריבילגי כשלב הקשה ביותר לטיפול במתקפת סייבר, לעומת 44% בשנה שעברה. כמו כן, 48% מאמינים שפריצות למאגרי נתונים נגרמות בגלל הרגלי אבטחה לא טובים של העובדים, בעוד ש-29% מאשימים את התחכום של התוקפים. הממצאים הם חלק מסקר איומי הסייבר המתקדמים השנתי של סייבר ארק, על בסיס ראיונות עם 673 מנהלי אבטחת מידע ומנהלים בכירים בדרגת C-level (מנכ"ל וסמנכ"ל).

סייבר ארק ניתחה הבדלים פוטנציאליים בין איומי סייבר מזיקים ואת רמת הביטחון העצמי של ארגונים ביכולתם להגן על עצמם. מהסקר עולה כי יש מודעות גוברת לגבי הקשר בין השתלטות על חשבונות פריבילגיים כווקטור מרכזי במתקפה, למתקפות המשמעותיות האחרונות שבוצעו.

עם זאת, ארגונים רבים עדיין מתמקדים בהגנה היקפית. יותר ממחצית העונים לסקר מאמינים שהם יכולים לזהות מתקפה בתוך ימים, אך סייבר ארק מזהירה, שלמנהלי IT ומנהלים רבים אחרים בארגון אין תמונה מלאה של תוכניות אבטחת המידע שלהם. אם מסתכלים מעבר לקצה הקרחון של הגנה היקפית ומתקפות phishing– ארגונים צריכים להיות מסוגלים להגן על עצמם כנגד יותר מתקפות הרסניות המתרחשות עמוק יותר בתוך הרשת, כגוןמתקפות על פרוטוקולי אימות (NTLM, Kerberos), כדוגמת Golden Ticket ו-Pass-the-Hash.

בין הממצאים המרכזיים של הסקר לשנת 2015:

מעבר לפריצה לרשת – תוקפים פועלים להשתלטות טוטאלית על הרשת

Advertisement

כפי שהודגם במתקפות על Sony Pictures, על הסוכנות הפדרלית האמריקאית לניהול כוח אדם (OPM) ועוד, כאשר תוקפים גונבים חשבונות פריבילגיים, הם יכולים להשתלטעל תשתית הרשת ולגנוב כמויות משמעותיות של מידע רגיש. החשבונות החזקים האלה מאפשרים לתוקפים את אותה רמת שליטה כמו למשתמשי ה-IT החזקים ביותר בכל רשת ארגונית. ברגע שתוקף יכול להתחזות למשתמש פנימי לגיטימי, הוא מסוגל להמשיך להעלות את הרשאותיו ולהתפשט ממרכיב אחד לאחר ברשת כדי לגנוב מידע רגיש ובעל ערך.

המשיבים לסקר נשאלו איזה שלב בהתקפה הוא הקשה ביותר לטיפול:

  • 61% ציינו השתלטות על חשבונות פריבילגיים כשלב הקשה ביותר
  • 21% ציינו את השלב של התקנת הנוזקה.
  • 12% ציינו את שלב איסוף המודיעין על ידי התוקפים.

המנהלים נשאלו אילו וקטורי תקיפה מייצגים את סיכוני האבטחה הגדולים ביותר:

  • 38% ענו שהרשאות גנובות או חשבונות אדמיניסטרטיביים הם הסיכון הגדול ביותר לאבטחת המידע
  • 27% ציינו מתקפות פישינג
  • 23% ציינו נוזקה ברשת

ביטחון בלתי מוצדק באסטרטגיות האבטחה של החברה

הסקר של סייבר ארק חושף שבעוד שהנשאלים מביעים אמון באסטרטגיות של המנכל והדירקטוריון בחברה, הטקטיקות בהן משתמשים הארגונים סותרות לעיתים את הגישותהמיטביות לאבטחה. למרות מחקר שמראה שבד"כ לוקח לארגונים בממוצע 200 ימים לגלות מתקפות ברשת הארגונית, מרבית העונים לסקר מאמינים שהם יכולים לזהות תוקפים בתוך ימים או שעות (!!). המשיבים גם ממשיכים להאמין שהם יכולים להרחיק את התוקפים מהרשת בכלל – למרות ראיות חוזרות ונשנות להיפך הגמור.

  • 55% משוכנעים שהם יכולים לזהות פריצה בתוך ימים; 25% סבורים שהם יכולים לזהות פריצה בתוך שעות.
  • 44%עדיין סבורים שהם יכולים להרחיק את התוקפים לחלוטין מרשת שהם רוצים לתקוף
  • 48% סבורים שהרגלי עבודה רעים של עובדים הם הסיבה לפריצות למאגרי נתונים; 29% מאמינים שהתוקפים פשוט מתוחכמים מדי.
  • 57% מהמשיבים הרגישו ביטחון באסטרטגיות האבטחה שנקבעו על ידי המנכ"ל או מועצת המנהלים שלהם. 

ארגונים נכשלים בזיהוי סכנות מתקפה מבפנים

תוקפי סייבר ממשיכים לפתח טקטיקות כדי לכוון, לגנוב ולנצל לרעה חשבונות פריבילגיים – המהווים את ה"מפתח" לנכסי המידע הרגישים ובעלי הערך הרב ביותר.  בעוד שארגונים רבים מתמקדים באופן מיוחד על הגנה כנגד מתקפות היקפיות כמו פישינג, הרי שמתקפות שמתחילות מתוך הארגון הן בעלות פוטנציאל לנזק הגדול ביותר. המנהלים התבקשו לדרג את סוג המתקפות שמדאיגות אותם במיוחד ובראש הרשימה נמצאות גניבות סיסמא (72%) ומתקפות פישינג (70%).

 

Advertisement

"ההנחה שהארגון יצליח להרחיק תוקפים מהרשת כבר אינה מתקבלת על הדעת", אומר אנדרי דולקין, מנהל חדשנות סייבר בחברת סייבר ארק. " התוקפים מצליחים לחדור, והמתקפות המזיקות ביותר מתרחשות כאשר התוקפים גונבים הרשאות פריבילגיות ואדמיניסטרטיביות, וכך משיגים את אותה רמת הרשאה לפעילות ברשת  כפי שיש למנהלי הרשתות עצמם. . הארגון הופך נתון לחסדי התוקף ומניעיו, בין אם כלכליים, מניעי ריגול או גרימת נזק לארגון. הסקר מצביע על מודעות הולכת וגוברת להשלכות ההרסניות של השתלטות תוקפים על חשבונות פריבילגיים, שאנו מקווים כי תמשיך לחלחל בשוק. ארגונים מכירים בכך שהם צריכים להרחיב את אסטרטגיות האבטחה שלהם, מעבר לניסיונות לעצור מתקפות פריצה של הגנה היקפית כמו פישינג."

את הסקר המלא ניתן להוריד כאן: http://www.cyberark.com/ThreatSurvey2015

בתמונה: אנדריי דולקין, מנהל חדשנות סייבר בחברת סייבר ארק

קרדיט: יח"צ

 

Advertisement