Connect with us

מאמרים

חלונות 10, פרטיות 0

פורסם

ב-

מיקרוסופט 10מאת אמיר כרמי, מנהל טכנולוגיות ESET ישראל. 

הגדרות הפרטיות של Windows 10 חושפות הרבה מהמידע האישי שלכם למיקרוסופט עצמה – וגם למפרסמים. כך תכוונו את הגדרות הפרטיות בצורה האופטימלית.

במערכת ההפעלה החדשה שלה, החליטה מיקרוסופט ללכת בעקבות הטרנד הקיים כבר מספר שנים במערכות ההפעלה של גוגל ואפל, של שדרוגי תוכנה בחינם או בתשלום נמוך יחסית. כמובן שמיקרוסופט עדיין רוצה להרוויח, וכך במערכת ההפעלה החדשה קיימות מספר הגדרות שמאפשרות לה למכור מידע אודות המשתמשים שלה למפרסמים.

בנוסף לכך קיימות מספר הגדרות פרטיות שנועדו כביכול להקל על המשתמש, או לשפר את חווית השימוש שלו, אולם בפועל משתפות את המידע הפרטי שלו עם כל מיני גופים.

על מנת שתוכלו להשתמש במערכת ההפעלה בפרטיות יחסית, קיימות מספר הגדרות שמומלץ לנטרל או לשנות במערכת ההפעלה:

נטרלו את אפשרות Getting to know you

Advertisement

אפשרות שנועדה "לשפר את חווית המשתמש" ובפועל מתעדת את ההקלדות של המשתמש (מזכיר תוכנות ריגול מסוג keylogger), שומרת הקלטות קול של המשתמש, אוספת מידע מאנשי הקשר, לוח השנה, ואפילו כתב היד של המשתמש.

כדי לנטרל את האפשרות, היכנסו לתפריט התחל או Start, לתפריט ההגדרות או Settings. ולתפריט פרטיות או Privacy.

גשו לתת התפריט Speech, inking & typing ולחצו על Stop getting to know me. 

נטרלו פרסומות ממוקדות 

ברגע שהתקנתם את Windows 10 ואישרתם את הסכם השימוש של מיקרוסופט, הסכמתם שיוקם עבורכם Advertising ID שהוא מזהה ייחודי שנועד "לשרת אתכם" בפרסומות ממוקדות, ועושה את זה על ידי תיעוד ושמירת רוב הפעולות שאתם מבצעים במחשב. לצערי לא ניתן לנטרל אותו לחלוטין, אבל לפחות אפשר למנוע מתוכנות לקבל גישה ל advertising ID שלכם.

Advertisement

היכנסו שוב לתפריט פרטיות או Privacy, וללשונית הראשונה כללי או General. כאן העבירו למצב Off את ההגדרה הראשונהLet apps use my advertising ID for experiences across apps.

ההגדרה הנ"ל אמנם תנטרל איסוף מידע של תוכנות צד שלישי, אבל לא של תוכנות מובנות ב Windows 10 כמו הדפדפן (Microsoft Edge). כדי לנטרל את איסוף המידע שלהן, תידרשו להיכנס לאתר של מיקרוסופט ולהעביר את ההגדרות שם למצב off. שימו לב שעל מנת לשנות את הגדרת הפרטיות עבור חשבון מיקרוסופט – עליכם להיות מחוברים לחשבון שלכם. 

מנעו גישה של אפליקציות למיקום, מיקרופון והמצלמה 

כמובן שקיימות אפליקציות שבהן האפשרויות הנ"ל ישפרו את חווית המשתמש, בעיקר בסמארטפון או לפטופ, אולם כפי שמעיד הניסיון שלנו מאנדרואיד, אפליקציות רבות יאספו את המידע הנ"ל גם לא במטרה טהורה של חווית משתמש.

היכנסו שוב לתפריט פרטיות או Privacy, וללשונית השנייה מיקום או Location, והעבירו את כל האפליקציות למצב Off.

Advertisement

בצעו את אותה הפעולה גם בשתי הלשוניות הבאות בתפריט הפרטיות, מצלמה או Camera ומיקרופון או Microphone.

נטרלו שיתוף סיסמאות WIFI 

למרות ש-WIFI Sense היא האפשרות שקיבלה את הפרסום הרב ביותר בהקשר של פרטיות ב Windows 10, סיסמאות ה WIFI שלכם לא ישותפו עם זרים בצורה אוטומטית. אמנם השיתוף מאופשר כברירת מחדל, אולם המשתמש נדרש לשתף בצורה ידנית כל סיסמה באופן פרטני.

האפשרות מיועדת לשיתוף סיסמאות WIFI עם חברים מהרשתות החברתיות שלכם ואמורה לספק נוחות בגישה לרשת האלחוטית כאשר אתם מבקרים אצלם בבית או במשרד.

הסיסמאות שמשותפות מאוחסנות בשרתי מיקרוסופט במצב מוצפן, אולם מניסיון העבר קיים סיכוי שהמאגר ייפרץ ואיתו גם ההצפנה של הסיסמאות, או שתתגלה פרצה שתאפשר לשתף את הסיסמה גם ללא הגדרה של המשתמש.

Advertisement

כדי לנטרל את WIFI Sense, גשו לתפריט התחל או Start, ולתפריט ההגדרות או Settings. כאן בחרו ברשתות ואינטרנט או Network & Internet כדי להתחיל.

כעת לחצו על ניהול הגדרות Wi-Fi או Manage Wi-Fi settings.

בתפריט זה יופיעו כל ההגדרות של Wi-Fi Sense בחלק העליון של המסך. הסירו את הסימון מכל התיבות, והעבירו את האפשרויות שלמעלה ל-Off.

לאחר ההגדרות הנ"ל לא תהיו יותר חלק מתוכנית שיתוף סיסמאות ה WIFI, אבל הסיסמאות שלכם עדיין יוכלו להיות מאוחסנות בשרתי מיקרוסופט. כדי לבטל לחלוטין את שיתוף הסיסמה שלכם, יהיה עליכם לשנות את השם של הרשת האלחוטית שלכם (SSID) בהגדרות הראוטר, כך שבסוף השם יופיע הערך "_optout".
לדוגמא, אם הרשת האלחוטית שלכם נקראת כרגע IAMGroot, תיאלצו לשנות את שמה ל IAMGroot_optout.

לשינוי שם הרשת האלחוטית לבעלי ראוטר של בזק.

Advertisement

לשינוי שם הרשת האלחוטית לבעלי ראוטר של הוט.

 נטרלו שיתוף רוחב פס עבור עדכונים 

ללא ספק ההגדרה ההזויה ביותר ב Windows 10 (לפחות בהקשר של פרטיות), בה משתתפים המשתמשים ברשת שיתוף קבצים דוגמת טורנטים (peer-to-peer) על מנת להוריד עדכונים למערכת ההפעלה.

המשמעות היא שכאשר אתם מורידים עדכוני מיקרוסופט עבור מערכת ההפעלה, אתם גם מעלים חלקים מהם למשתמשים אחרים של Windows 10.

למרות שרוחב הפס בישראל הוא לרוב די טוב עבור Download, אין שום סיבה שתבזבזו את ה Upload המוגבל שלכם כדי לספק עדכונים למשתמשים אחרים, מה גם שסביר מאוד שבעתיד גם כאן תימצא פרצה שתאפשר להאקרים לדחוף לנו נוזקות במסווה של עדכוני מיקרוסופט.

Advertisement

כדי לנטרל את שיתוף רוחב הפס, גשו לתפריט התחל או Start, ולתפריט ההגדרות או Settings, והיכנסו לעדכונים ואבטחה או Update & Security.

 בלשונית הראשונה Windows Update לחצו על הגדרות מתקדמות או Advanced options.

בחלון הבא גללו לתחתית העמוד, ובחרו באפשרות Choose how updates are delivered.

וסוף סוף אנחנו מגיעים להגדרה עצמה Updates from more than one place, העבירו אותה למצב Off. 

לסיכום

Advertisement

לאורך השנים תמיד המלצתי ללקוחות וחברים להמתין מספר חודשים לפני שמתקינים מערכת הפעלה חדשה של מיקרוסופט. בעבר השלב המומלץ היה בדרך כלל כאשר יצא ה-Service Pack הראשון, אולם מיקרוסופט החליטה להפסיק לעבוד בדרך הנ"ל, וב Windows 8 שחררה לאחר מספר חודשים את 8.1.

לפי הפרסומים האחרונים, מיקרוסופט מתכוונת להישאר עם Windows 10 עוד שנים רבות, ולשחרר עדכונים רבים בצורה שתהיה פחות שקופה למשתמש. לכן המלצתי נשארת זהה – המתינו עוד לפחות חצי שנה לפני שתשדרגו את מערכת ההפעלה שלכם מ-Windows 7 או 8 ל-Windows 10. אם כבר שדרגתם את מערכת ההפעלה, קיימת גם אפשרות לשנמך אותה בחזרה לגרסה הקודמת.

אני מקווה שהגדרות הפרטיות יהיו בטוחות יותר, או לפחות שקופות יותר למשתמש בגרסאות הבאות.

 

 

Advertisement